Drodzy Czytelnicy!
Oddajemy w Państwa ręce pierwsze w tym roku wydanie „Vet Personelu”. Powszechna dostępność suplementów diety, a także łatwy dostęp do internetu oraz zachęcające reklamy powodują, że są one często nabywane przez właścicieli zwierząt. Nieumiejętne i nieuzasadnione podawanie czworonogom tego typu preparatów może nieść za sobą niekorzystne dla zdrowia konsekwencje. Dlatego polecamy artykuł dr Katarzyny Pęzińskiej-Kijak oraz wywiad z Panią Doktor, w którym przedstawiono rodzaje suplementów oraz celowość ich wykorzystywania. Dodatkowo dział rehabilitacji zawiera obszerny tekst dotyczący fi zjoterapii psów sportowych, w którym autorka zwraca uwagę na coraz popularniejsze dyscypliny sportowe dla psów oraz wzrost ich poziomu, co w konsekwencji doprowadziło do poszerzenia treningu fi zycznego i mentalnego o zabiegi fi zjoterapeutyczne. Warto poświęcić czas także na artykuł, którego celem jest przedstawienie roli personelu w zakładzie leczniczym dla zwierząt z punktu widzenia koncepcji marketingu-mix. Otoczenie ZLZ podlega zmianom, w sensie medycznym, jak i tym związanym z obsługą klientów, dlatego warto być na bieżąco w tym temacie. Ponadto pragniemy polecić Państwu dział Vet-Behawioryzm, który w tym wydaniu zawiera artykuły dotyczące zespołu nadwrażliwości i nadaktywności u psów, adopcji i najczęstszych problemów jej towarzyszących czy też materiał opisujący sposoby zapewnienia dobrostanu kotu przebywającemu w klinice weterynaryjnej, hotelu czy schronisku dla zwierząt. Dział dotyczący żywienia to tym razem dwie publikacje. Pierwsza z nich pomoże w jak najlepszy sposób karmić i wspierać sukę w okresie rozrodu. Druga zaś porusza istotny i powszechny problem, wskazując przyczyny oraz powiązania pomiędzy domowym żywieniem zwierząt a dotykającą ich nadwagą i otyłością. W Vet-Asyście znajdą Państwo artykuły dotyczące prawidłowego ułożenia psa podczas badania rentgenowskiego, znaczenia płynoterapii w praktyce małych zwierząt oraz instruktaż postępowania w nagłych przypadkach i udzielania pierwszej pomocy, którym tym razem jest zatrucie.
Życzymy przyjemnej lektury!
Nowości ze świata weterynarii
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie roli personelu w zakładzie leczniczym dla zwierząt z punktu widzenia koncepcji marketingu-mix. Otoczenie zakładów leczniczych dla zwierząt podlega zmianom – zarówno w sensie medycznym, jak i związanym z obsługą klientów.
Rozmowa z dr Katarzyną Pęzińską-Kijak z Pracowni Anatomii Zwierząt Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Przychodni Rehabilitacji Weterynaryjnej VETICO w Szczecinie.
Powszechna dostępność suplementów diety, a także łatwy dostęp do internetu oraz zachęcające reklamy powodują, że są one często nabywane przez właścicieli zwierząt. Nieumiejętne i nieuzasadnione podawanie czworonogom tego typu preparatów może nieść za sobą niekorzystne dla zdrowia konsekwencje. Dlatego w artykule przedstawiono rodzaje suplementów oraz celowość ich wykorzystywania w rehabilitacji małych zwierząt.
Zestawienie preparatów wspomagających funkcjonowanie stawów
Coraz popularniejsze dyscypliny sportowe dla psów oraz wzrost ich poziomu doprowadziły do poszerzenia treningu fizycznego i mentalnego o zabiegi fizjoterapeutyczne. Optymalny trening i wypoczynek uzupełniany zabiegami i zasadami fizjoterapeutycznymi stały się integralną częścią aktywności sportowej psa.
Tornado, tajfun, pies demolka, nieopanowany, nieposłuszny, szczekacz, wariat... Takimi i wieloma innymi epitetami opiekunowie określają psy wykazujące objawy nadaktywności i nadpobudliwości. Często używają sformułowania „mój pies ma ADHD”, odwołując się do występującego u ludzi zespołu nadpobudliwości z deficytem uwagi, co prawdopodobnie nie odbiega wiele od prawdy, bowiem przypuszcza się, że zespół nadpobudliwości- -nadaktywności u psów oraz ludzkie ADHD mogą mieć zbliżone podłoże neurologiczne (przynajmniej w aspekcie braku samokontroli).
W schronisku można znaleźć psy, które nie przysporzą nowemu właścicielowi żadnych problemów. Są całkiem spokojne i kochane, będą wdzięczne i grzeczne. Mogą się tam znajdować psy, których nikt nie przyjął po śmierci właściciela lub kiedy ten znalazł się w trudnej sytuacji życiowej czy zachorował, albo takie, których opiekun musiał wyjechać i nie mógł zabrać ze sobą swojego podopiecznego. W schroniskach znajdują się także psy, które mają „swoje za uszami”, często słyszy się o psach agresywnych, z którymi właściciele nie potrafili sobie poradzić.
Dobrostanem nazywamy stan fizyczny i psychiczny zwierzęcia obrazujący, w jaki sposób radzi sobie ono z otaczającym je środowiskiem (Donald Broom). Koncepcja dobrostanu opiera się na realizacji pięciu wolności: od głodu i pragnienia, od niewygody (dyskomfortu), od bólu, ran i chorób, od stresu i lęku, wyrażania naturalnych zachowań.
Suki w okresie rozrodu wymagają szczególnej troski, zwłaszcza w zakresie żywienia, ponieważ rozwijające się szczenięta zwiększają ich zapotrzebowanie pokarmowe. Błędy popełnione w tym czasie rzutują na późniejszy rozwój szczeniąt oraz stan zdrowotny samej matki.
Podobnie jak u ludzi, otyłość jest najczęstszym problemem zdrowotnym u zwierząt towarzyszących. Jest powiązana z szeregiem innych zaburzeń, włączając zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy, zapalenia trzustki, chorób dolnych dróg moczowych, nowotworów (gruczołu mlekowego, skóry), zaburzeń w gospodarce lipidowej, osteoarthritis, nadciśnienia i dysfunkcji nerek, a u kotów: cukrzycy, chorób nowotworowych skóry, jamy ustnej i dolnych dróg moczowych (1, 18, 24).
Jednym z najczęściej wykonywanych badań dodatkowych u pacjentów z chorobą kręgosłupa jest badanie rentgenowskie (RTG). Metoda ta jest powszechna i relatywnie tania, co stawia ją na pierwszym miejscu w ogólnej ocenie obrysu i struktury kręgów, jak również potencjalnych zmian mogących mieć wpływ na rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe.
Płynoterapia to zagadnienie dotyczące sztuki wyboru i podaży płynów. Szczególnie ważne znaczenie ma ona u pacjentów w stanie nagłym (np. wstrząs), zwierząt odwodnionych i wymagających pozajelitowej podaży płynów.
Codzienna praktyka w zakładach leczniczych pokazuje, że zainteresowanie zwierząt produktami nieprzeznaczonymi do spożycia jest bardzo duże. Oczywiście podstawą organizacji przestrzeni domowej dla psa, kota, fretki czy innych zwierząt towarzyszących jest ukrycie potencjalnych substancji zagrażających ich zdrowiu, tak by zwierzę nie miało do nich dostępu.